Mali Mühür Şifre Alma

Mali Mühür Pin / Şifre Nasıl Alınır?

Kamu Sertifikasyon Merkez’inden satın aldığını Mali Mühür tarafınıza sim kart ile beraber bir zarf içerisinde gönderilmektedir. Gönderilen sim kart mali mührün arka kısmına zarfın içerisindeki kılavuza göre takılır.

Mali Mühür PIN/Şifre Alma

Mali mührünüze sim kartı taktıktan sonra Mali Mühür Sertifikanıza ait PIN/Şifre almanız gerekmektedir. Mali Mühür şifresini https://nesbireysel.kamusm.gov.tr/nb.go adresli Kamu Sertifikasyon Merkez’i sayfasından alınmaktadır.

  1. Kamusm.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra Online > Mali Mühür Elektronik Sertifika İşlemleri sekmesine tıklanır.

 

Mali Mühür Pin

2. İlgili Ekranda Şifreli Giriş Seçeneği kullanılarak devam edilir.

Mali Mühür Şifre

3. Vergi Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü alanları doldurulup “Giriş” butonuna basılır. Cep telefonuna gönderilen SMS Onay Kodu girilir.

Mali Mühür Nasıl alınır

Not: Mali Mühür Başvurusu yaptığınız da oluşturduğunuz Güvenlik Sözcüğü’nü hatırlamıyorsanız “Güvenlik Sözcüğümü Unuttum” seçeneğine tıklayarak güvenlik sözcüğü yenileme linkini başvuru da kullandığınız mail adresine gönderilmesine sağlayarak Güvenlik Sözcüğünüzü yenileyebilirsiniz.

4. Mali Mühür Elektronik Sertifikası ile yapılacak işlemler için gerekli olan PIN bilgisi, “PIN / PUK Bilgisi” butonuna tıklanarak listelenebilir.

Mali Mühür Şifre nasıl alınır

Uyarı:

PIN bilgisinin kullanılması ve saklanması ile ilgili uyarıların tamamı DİKKATLE okunmalıdır;

  1. PIN bilgisinin güvenli olarak muhafaza edilmesi kart sahibinin sorumluluğundadır. Ayrıca, kurum tarafından silininceye kadar Kamu SM’de şifreli olarak tutulur.
  2. “Parolalarımı Kaydet” butonuna basılarak oluşturulan PIN bilgisinin yer aldığı PDF dosyasının, güvenli bir yerde saklanması, ayrıca PIN bilgisinin yazıcıdan baskısı alınarak basılı kopyasının da saklanması önerilir.
  3. PIN bilgisinin Kamu SM sisteminden silinmesi önerilir. “Parolalarımı Sil” butonuna basıldığında PIN bilgisi, Kamu SM sisteminden bir daha görülemeyecek şekilde tamamen silinir.
  4. PIN’in 3 (üç) kere hatalı girilmesi durumuna Kilit Çözme seçeneğine tıklanarak PIN yenilenir (Resim 6).

NOT: PUK kodu ile kesinlikle işlem yapmayınız. Yetkisiz veya hatalı olarak yapılan 3 (üç) PUK giriş denemesi sonrası kart bir daha kullanılamayacak biçimde kullanım dışı kalır. Bu durumda kart ücret karşılığında yenilenir.

PIN kilitlendiğinde https://mbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go bağlantısına giderek yeni PIN oluşturma işlemi PUK bilgisi girmeden yapabilirsiniz. Akis Kart İzleme Aracı’nda “PIN kilitlendi. PUK ile kilit çözebilirsiniz.” uyarısı sadece 01.01.2011 tarihinden önce üretilen kartlar için geçerlidir. Dikkate almayınız.

 

 

İlginizi Çekebilir